פיקוח בארה"ב על סיגריות אלקטרונית

פיקוח על הסיגריה האלקטרונית בארה"ב 

 

עשן אחר תומכת ברגולציה ופיקוח על סיגריות אלקטרוניות ונוזלי מילוי, כמו שיש פיקוח על מוצרי טבק ומוצרים אחרים כמו צעצועים, אלכוהול, מזון וכו , ברגע שיהיה פיקוח על איכות המוצר מותגים או יצרנים זולים לא יפגעו בבריאות ציבור המעשנים או יוציאו שם רע למוצר, כמובן שהדבר הטוב והבריא ביותר הוא להפסיק לעשן לחלוטין אבל סיגריות אלקטרוניות מהוות אלטרנטיבה עדיפה בעשרות מונים על סיגריה רגילה ואת זה תאגידי התבק מנסים להסתיר..

ערכת אגו- סי סיגריה אלקטרונית איכותית - תודה לדניאל לרמן על התמונות

צריך לגעת במוצר בכדי להרגיש את האיכות והגימור הגבוהים  של חברת גויטק העולמית - הזהרו מחיקויים

 הערכה מגיעה במארז מהודר

מקבלים 2 סיגריות אלקטרוניות+סוללות בערכה אחת

ואת כל הציוד הנדרש בכדי להתחיל לעשן מלבד הנוזל למילוי

הסיגריה פשוטה להרכבה פירוק וניקוי - אל תשכחו שאין פיח וריח רע כמו בסיגריה רגילה

 

 

 

איש המלברו שנהפך לסמל המותג הסיגריות מלברו מת ממחלת ריאות הקשורה לעישון

אריק לוסון, שהיה הפרזנטור במשך תקופה ארוכה של המותג "מרלבורו" קמפיינים רחבי היקף בארה"ב אירופה ובישראל, בשנות ה- 70 .(COPD) הציגו אותו מעשן בפריימים קשוחים, כאמור, לוסון מת בגיל 72 ממחלת ריאות הקשורה לעישון
אשתו אמרה כי הוא נפתר בביתו החדש בקליפורניה, לוסון עישן סיגריות מגיל 14 ולא יכל להפסיק גם לאחר שאובחן במחלת הריאות
מרלבורו-מן  מת מנזקי העישון | צילום:יח"צ חול
 
marlboro man eric lawson
 

? סיגריה אלקטרונית מסוכנת לבריאות

 


בעשור האחרון מדינות רבות החלו לחוקק חוקים ותקנות כנגד עישון, בין היתר איסור עישון במקומות ציבוריים, מיסוי כבד על מוצרי טבק וסיגריות, אזהרות בריאות, איסורי פרסום ומיתוג, ועוד.  המעשנים החלו לחפש תחליף או אלטרנטיבה שפויה למצב שנוצר וכך גבר הביקוש למוצרי גמילה מסיגריות או תחליפי עישון. הראשונים היו מדבקות או גומי לעיסה עם ניקוטין, בשנת 2003 נרשם פטנט של הסיגריה האלקטרונית, מאז המוצר התקדם טכנולוגית והביקוש שלו עלה מהתמדה. השחקן החדש בשוק שמגלגל מיליארדים ונוגע לבריאות הציבור החל לעשות הדים במדינות שונות ברחבי העולם. חברות הטבק החלו להבין כי הסיגריה האלקטרונית היא איום עסקי חדש שנוגס להם בנתח שוק. משרדי וגופי בריאות החלו להילחץ שמא הם אינם מפקחים ובודקים את המוצר מספיק, הגופים העיקריים הם ה- Food and Drug Administration (FDA)  וארגון הבריאות העולמי WHO (World Health Organization) כאמור, גופים אלו החלו לצאת בהודעות והצהרות בניסיון להפגין יכולות פיקוח ושליטה, פעולות אלו גרפו תגובות בקרב קבוצות שונות באוכלוסייה. משרד הבריאות הישראלי נחשב לזעיר בהשוואה לגופים אלו והוא מסתמך בעיקר על ממצאי מחקר אחרים. 

 

נתחיל מהודעה של הFDA  שפורסמה ביולי 2009 בנושא אזהרות וסכנות בריאות סיגריות אלקטרוניות  המאמר דן באזהרות לצרכנים וסכנות פוטנציאליות, הFDA  טוען כי הוא מודאג מהאופן שהמוצר מוצג לצרכנים ומהסכנות הבטיחותיות שלו, הסיגריה מכילה ניקוטין ועלולה לגרום לקטינים או ללא מעשנים להשתמש בה, להתמכר ולעבור לסיגריה רגילה. ייתכן ויש בסיגריה חומרים רעילים שלא נתגלו, בנוסף אין מספיק מחקרים על יעילות המוצרים והרכבם. לסיכום הFDA  טוען שנמצאו חומרים מזיקים כמו כן, יש לכתוב  אזהרות על המוצר והוא אינו עונה על הגדרות הארגון כתרופה לגמילה מסיגריות. 

 

ארגוני מחקר של טבק, רופאים וחוקרים מאוניברסיטאות מובילות (Michael Siegel, Joel L. Nitzkin, Brad Rodu, Thomas R. Kiklas), מחו באופן גורף על הידיעה. החוקרים טענו שהידיעה ששוחררה לציבור הייתה חד צדדית ולא מפורטת מספיק, נטען גם כי המסר שהוצג כמדעי יצר תפיסה מוטעית בקרב צרכני הסיגריות כמוצר מסוכן לציבור. כאשר במציאות הסיגריות האלקטרוניות מהוות את התחליף הטוב ביותר לסיגריות רגילות ויכולות לחולל מהפך בריאותי בקרב מעשנים. נקודה חשובה נוספת היא הצגה לא הוגנת של "החומרים המסוכנים" חומרים אלו יכולים להיות קיימים גם במוצרי צריכה שונים הנצרכים באופן תדיר, כגון בירה, בשר ומוצרי גמילה מעישון שהעיקריים הם מסטיק ומדבקת ניקוטין, בנוסף לזאת חומרים אלו קיימים בסיגריות רגילות בכמות גדולה בין פי 300 לפי 1400. אגודות למלחמה בסרטן ומחלות ריאה באר"ב ואירופה טענו כי זה מגוחך למנוע שיווק של סיגריה אלקטרונית בזמן שסיגריות רגילות מוכחות כגורמות לתחלואות קשות ומוות. במידה והייתה השוואה  בין סוגי הסיגריות ניתן היה להסיק כי הסיגריות האלקטרונית בטוחות במידה לאין שיעור. הארגונים סיכמו כי ה-FDA  צריך במקום להפחיד את הציבור ולהציג את הסיגריה באור שלילי לעודד צריכה של סיגריות אלקטרוניות ולקבוע רגולציות על איכות המוצרים והרכבם.  

 

בשנת 2008 הWHO  הוציא הודעה על איסור שיווק סיגריות אלקטרוניות כמוצר גמילה מעישון. ההצהרה טוענת כי אין להם מספיק הוכחות מדעיות לכך שהסיגריה בטוחה ויעילה בגמילה מעישון, הם זורקים את האחריות לביצוע המחקרים על משווקי ויצרני הסיגריות. אנשים מתרעמים על הצהרה זו מכיוון שקשה מאוד למדוד יעילות של מוצר בכל הקשור לגמילה (אני מכיר מישהי שנגמלה בעזרת מקלות קינמון בזמן שיש אנשים שלא מסוגלים להריח אותו).

 

משרד הבריאות בישראל הוציא ביוני 2012 אזהרה משימוש בסיגריות אלקטרוניות, כמו במחקרים המקבילים בחו"ל המשרד טען שתרומת הסיגריה לגמילה מעישון אינה מוכחת וייתכנו חומרים רעילים או מסרטנים בסיגריות מסוגים שונים, כמו כן, יש לבדוק תנאי ייצור ולבצע בקרת איכות על מותגי סיגריות שונים (דגמים זולים המיוצרים במזרח ובסין ללא פיקוח).   

 

 

לסיכום לסיגריות האלקטרוניות יש פוטנציאל אדיר להצלת חיים בקרב מיליוני מעשנים. הFDA  משרד הבריאות וארגונים אנטי מעשנים צרכים לחבק באהבה וברצון את המוצר שיכול להיות העתיד החדש של הסיגריות, כמו כן, הם צרכים לתמוך במחקרים ותקנות לאיכות המוצר, לא למנוע את שיווק המוצר בפתאומיות ולגזור על מיליוני מעשנים מחלות קשות ומוות בגלל החזרה לסיגריה הרגילה.

השימוש וחלקי הסיגריה האלקטרונית

?איך זה עובד

כשמשתמש שואף דרך המכשיר, החיישן מגלה זרימה של אויר ומפעיל אלמנט חשמלי שגורם לאידוי הניקוטין ונוזל המילוי (טעם), אדים אלו נשאפים על ידי המשתמש. בדגמים מסוימים יש נורת לד בקצה המכשיר אשר מופעלת בזמן השאיפה ומצביעה על כמות האוויר וגורמת לדימוי של שריפה בסיגריה רגילה. הרכיבים בסיגריה אלקטרונית בעיקרון זהים, למרות שניתן למצוא הבדלים בין החברות והדגמים.


?מה כל חלק והתפקיד שלו

פיה (נהוג גם להשתמש בשם "מחסנית"): לרוב הפיה היא חד פעמית ומתחברת לקצה השפופרת. בתוך הפיה יש חומר סופג שמאכסן את התרכובת הנוזלית של הניקוטין והטעם. כשהנוזל במחסנית נגמר ניתן להחליף מחסנית לחדשה או לבצע מילוי ידני.

אלמנט חימום (נהוג לכנותו כ"אוטומייזר"):
אלמנט החימום גורם לאידוי התרכובת אשר נמצאת במחסנית וכך ניתן יהיה לשאוף את האדים. לאחרונה יצא לשוק מוצר חדש בשם "קרטומייזר" שהוא שילוב של מחסנית+אוטומייזר היתרון שלו שהוא מחזיק מעמד יותר זמן, אינו נוזל ומשפר את תפוקת ה"עשן".

סוללה ואלקטרוניקה:
רוב הסיגריות האלקטרוניות מכילות סוללת ליתיום נטענת, הסוללה מפעילה את אלמנט החימום (אוטומייזר). זמן חיי הסוללה תלויים בדגם ובגודל, יש דרכים מגוון להטענת הסוללה ממטען USB דרך המחשב ועד למטענים ברכב. בנוסף לסוללה יש לסיגריה מעגלים חשמליים זעירים שתפקידם לנתר את החום ולמנוע חימום יתר, חיישני אוויר, תאורת לד המדמה שריפה של טבק כמו בסיגריה רגילה.

תמיסת הניקוטין:
נוזל מילוי לסיגריה אלקטרונית מדולל  לרוב ב propylene glycol או גליצרין, שניהם נפוצים מאוד כתוספים בתעשיית המזון ועל כן ניתן למצוא אותם בטעמים מגוונים. אפשר לברור מתוך רמות שונות של ניקוטין או ללא ניקוטין כלל, כמו כן ניתן לבחור בחוזק הטעם הרצוי.

 

 

 e cigarette filters

 

בתמונה: סיגריה אלקטרונית מתקדמת מסדרת eGo -C מבית Joyetech העולמית, עשן אחר הינו משווק מורשה מטעם היצרן בישראל.